Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Babiš se chystá prosadit výjimky z EET rovnou ve sněmovně

Dotykačka - spolehlivý pokladní systém pro EET

Výjimky z EET pro živnostníky s příjmy do 250 tisíc Kč ročně a internetové obchody se chystá Andrej Babiš prosadit rovnou ve sněmovně a to formou pozměňovacího návrhu ke sněmovnímu tisku č. 873, jehož druhé čtení by mělo proběhnout tento týden. Babiš komentoval svůj osobitý přístup k prosazení výjimek ve veřejném dopise adresovanému předsedovi vlády slovy: „Nebudu jej předkládat na jednání vlády. Tam mohu pouze zopakovat argumenty k písemnému materiálu předloženému na jednání Koaliční rady dne 23. listopadu 2016,„.

Zmíněný pozměňovací návrh obsahuje taktéž výjimku plateb kreditní/debetní kartou u internetových obchodů bez osobní účasti zákazníka (tj. formou plateb kartou díky platebním branám typu PayU, GoPay nebo i PayPal). To by mělo dle Andreje Babiše usnadnit praxi eshopů v oblasti online plateb. Online obchody by tak museli evidovat tržby výhradně v případech, kdy dochází k platbě v hotovosti při osobním převzetí.

Podle posledních informací pozměňovací návrh podpoří třeba Miroslav Kalousek (TOP 09), který dnes přirovnal EET ke koncentračnímu táboru. Doslova uvedl: „Samozřejmě budeme šťastní za každého, který z toho koncentračního tábora unikne. Ale především chceme zrušit ten koncentrační tábor celý„. Tvrdí, že vláda nevyslyšela rady opozice, podnikatelů a asociací a až pár dní před spuštěním první vlny EET chystá tak zásadní výjimky. Kalousek také zmínil, že nemůže mluvit za své kolegy – není tak zcela jasné, zda zvedne ruku pro návrh výjimek celá TOP 09.

ODS se k pozměňovacímu návrhu staví negativně a nechystá se jej podpořit. Chce EET zrušit úplně. A kdo ne? Z mého pohledu však jedná špatně a pokud změnu nepodpoří, vyšle tím pravicovým voličům – zejména z řad živnostníků – jasný signál. Signál, který je egoistický, nekonstruktivní, není věcný a živnostníky spíš naštve. Za sebe bych ODS doporučoval zachovat se pravicově a udělat proti EET konečně alepoň něco – dosud proti EET provedli spíš neúčinné kroky a více mluví, než činí.

První oběti EET už jsou veřejně známé

Končí třeba restaurace na hoře Milešovka. Její současný provozovatel – pan Černý – ve svých 70 letech už nemá chuť učit se moderním IT technologiím a tak chystá na tento čtvrtek rozlučku. Je to klasický případ provozovatele stravovacího zařízení, které je turisty vyhledávané a ceněné, a s koncem roku bude jeho provoz ukončen. Pan Černý doufá v zastavení EET ze strany Ústavního soudu nebo politické garnitury. Podobných případů už média zaznamenala desítky.

Pivovary hlásí hromadné snižování počtu zákazníků z řad provozovatelů hospod na vesnicích a malých městech už několik týdnů. Hospodští přestávají objednávat pivo a někteří narovinu spojují poslední objednávky s ukončením činnosti z důvodu EET. Česká gastronomie a především pak historicky zakořeněná tradice spočívající ve společenském rozměru chození na pivo je ohrožena.

Propast mezi zaměstnanci a živnostníky se prohlubuje

Co se však ohroženo mnohem více, jsou vztahy mezi zaměstnanci a živnostníky. Stát staví živnostníky, podnikatele a firmy do role zlodějů a neplatičů daní. Zaměstnancům pouští v televizi reklamu, která hraje na city a neprávem špiní podnikatele a ještě za peníze, které pochází jak od zaměstnanců, tak od podnikatelů.

Na druhé straně je EET jedinečnou příležitostí, jak obě strany spojit. Spojit proti EET, které bude ve finále nevýhodné jak pro podnikatele, tak pro zaměstnance a občany této země. Nevýhodné pro zaměstnance z mnoha důvodů – skončí jejich oblíbené restaurace, hospody, možná i kadeřnice, starý pan zámečník nebo zelinář. Ti co EET přetrpí, možná zdraží své služby nebo zboží – prostě proto, aby neukusovali ze své – už tak bídné – marže. Tam, kde nedojde ani k jednomu scénáři, bude možná vadit zdlouhavé čekání na EET účtenku a komplikace s EET obecně.

V tom nejsvětlejším scénáři by mohlo EET poškodit Andreje Babiše, hnutí ANO a stávající koalici. Už nyní se ČSSD v čele s premiérem distancuje od aktuálního dění kolem EET a staví se v tomto projektu do opozice. Ano, je to zčásti způsobeno i blížícím se obdobím voleb do sněmovny. Na druhé straně to je projekt, který může výrazně rozklížit celou – už tak nestabilní – koalici a způsobit komplikace ve zbývajícím období mandátu této koalice.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

1 komentář u „Babiš se chystá prosadit výjimky z EET rovnou ve sněmovně“

Komentáře nejsou povoleny.