EET odstartovalo, zatím jen rozděluje společnost

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody - po odečtení daně za 0 Kč

EET už více než 13 hodin běží v plném proudu. Technicky zatím bez potíží, procesně asi také. Jediný rozměr, který nyní roste a bude mít podle mě nedozírné následky je sociální rozměr. EET rozděluje společnost. Mnohdy bohužel i dosavadní přátele – stačí, aby jeden z nich byl zaměstnanec a druhý živnostník. Jeden druhého jen těžko chápe a je jen velmi málo zástupců obou táborů, kteří dokáží vysvětlit skutečnost ze svého pohledu bez afektu, sprostých slov a nadávek. Tady vidím jednoznačně největší průšvih celé elektronické evidence tržeb.

Zákazníci nerozumí zdražování v pohostinství – vždyť Babiš tvrdí, že pokladnu si odečtou z daní a ještě jim snížil DPH, jehož část jde tak do jejich kapes. Živnostníci na druhé straně jen těžko vysvětlují provozní, režijní a obecně všechny nepřímé náklady na EET. To sice fakticky stojí kolem 5 000 Kč za nejlevnější pokladnu a pár stovek měsíčně za paušální servis, ale nikdo už neřeší náklady třeba na spotřební materiál, elektřinu pro nová zařízení, opravy, amortizaci a nutnost za čas pořídit zařízení nové atd. Navíc ne každý si náklad na pokladnu odečte z daní, když má minimální výdělky a dosud žádné neplatí, že?

A to jsou jen technické a faktické náklady, mnohem horší je však režie kolem EET a administrativa s tím spojená. Andrej Babiš si bláhově myslí, že vyzvednutí autentizačních údajů, proces prvního přihlášení, založení provozovny (nebo v horším případě provozoven) a vygenerování certifikátů v aplikaci EET je zábava pro volné večery. A to jsou první administrativní kroky. Pak je potřeba konfigurace zařízení a hlavně každodenní rutina a administrativa kolem EET (příprava a tisk účtenek, nově administrativa kolem dýška, nutnost proškolit personál, sledovat právní předpisy a možné úpravy – vždyť už v rámci spuštění se řeší nové výjimky, kontrolovat stavy zařízení – zda je dobité, plně funkční, nedochází k nějakým problémům se skladem, tiskem, …).

Prostě administrativa nás jednou zabije všechny a do jednoho a v podnikání obzvlášť. ANO 2011 hlásalo před volbama zjednodušení podnikání a EET je výsměch jejich volebním heslům, která jsou stejně populistická napříč všemi potenciálními voliči jako výroky ministra financí při spuštění elektronické evidence tržeb na adresu hostinských, restauratérů a provozovatelů kaváren.

Lidé se začnou dívat přes prsty na provozovatele restaurací, kaváren a hospod, kteří o pár korun zdraží. Ti zase nebudou mít chuť vysvětlovat ty komplikace, které jim EET přináší. A nejhorší na tom všem je, že žádné podnikatelské prostředí se zřejmě nenarovná a daní se také nevybere více. Pokud se tyto dvě věci stanou – myslím objektivně, tj. Babiš nebude přisuzovat větší výběr daní sobě, když roste ekonomika jako taková – sklopím uši a uznám chybu v mém predikování nesmyslnosti celé elektronické evidence tržeb. Moc v to ovšem nedoufám.

Jediný, kdo si na tom namastí kapsu, bude Agrofest, Babiš a ti, kteří nabízí nějaké technologické řešení pro EET. Prodělají na tom podnikatelé a zákazníci, tedy lidé. Ti, kterým chce z výnosů elektronické evidence tržeb stát stavět školky, chodníky a podobné vzdušné zámky. A nejen, že prodělají – navíc se ještě dlouho budou poštěkovát, hádat, osočovat a dost možná se tak rozkmotří, že už spolu ani na to pivo nezajdou, ani na kávu, ani na kulečníček a takhle se kruh uzavře a bude.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.