EET pro malé živnostníky zřejmě padne

EET pro drobné živnostníky zřejmě padne

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody s licencí od 289 Kč měsíčně

Po skvělé zprávě pro internetové obchody a online podnikatele je tu hned na to další ověřená zpráva o možnosti vyjmout z povinnosti evidence tržeb i drobné živnostníky a OSVČ s příjmy v řádu nižších statisíců ročně. Babiš hovoří konkrétně o obratu do 250 tisíc Kč ročně a současně daní paušálně.

Tato hranice by dávala smysl i z toho pohledu, že lidé s takovým obratem většinou neplatí žádné daně (po odečtení nákladů mají tak nízký daňový základ, že stačí aplikovat odpočitatelnou položku na poplatníka a neplatí prostě nic). Bohužel přichází taková změna už velmi pozdě a bude záležet na šikovnosti státního aparátu, jak rychle dokáže změny kolem eshopů a drobných živnostníků prosadit a nastartovat v praxi.

Pokud by totiž změna musela procházet složitých schvalováním ve sněmovně a zapracovat se do legislativy, mohla by nastat velmi komická situace (pro samotné živnostníky však žalostná), která by pro drobné živnostníky byla často likvidační. Ti by si totiž museli zajistit evidenci tržeb na své náklady – byť na přechodnou dobu, možná jen pár týdnů (v případě ubytovacích a stravovacích služeb) – a zároveň by nešlo o dlouhodobou investici, ale marnotratnou záležitost.

Drobných živnostníkům, kteří mají šanci dostat výjimku, bych doporučoval na takové „přechodné období“ využít nějakého řešení EET zdarma. Byť může jít v oblasti stravování a ubytování o řešení nekomfortní. Bude-li to na pár týdnů, jistě se nevyplatí investovat do sofistikované pokladny nebo drahého software a paušálních nákladů. Pokud si vystačíte s mobilem / tabletem a aplikací zdarma, je to OK. Pokud to budete řešit na stávajícím počítači (ať už jde o notebook nebo PC) a máte i tiskárnu (jakoukoliv), dá se také najít řešení, kdy nebude potřeba prakticky žádná investice.

Nejlevnější technické řešení evidence tržeb a aplikace EET zdarma

Pokud by takový drobný živnostník přeci jen měl možnosti investovat, pak bych si asi k mobilu přikoupil termální tiskárnu na EET účtenky. Ta stojí asi ze všeho nejméně a ještě ji můžete posléze odprodat někomu, kdo spadne třeba do druhé fáze EET od 1. března 2017 (maloobchod, velkoobchod).

Osobně doporučuji tu nejlevnější, která splňuje požadavky EET aplikací zdarma jako je Kasa FIK EET pokladna zdarma nebo eÚčtenka.cz, která umožńuje ve verzi zdarma pouhé vystavování EET účtenek ve velmi jednoduchém režimu. Pro některé možná padne do ruky online fakturační systém s integrovanou pokladnou iDoklad nebo lépe Profi Účtenka, která je dle mého názoru vynikající alternativou pro drahá paušální řešení třeba od mobilních operátorů.

Pokud nemáte ani počítač a ani chytrý telefon nebo tablet, pak doporučuji pořídit si smartphone (chytrý mobilní telefon), který využijete i poté, co už třeba nebudete muset EET dál řešit. Na trhu je spousta možností, nicméně konkrétně pro EET doporučuji vybírat z telefonů postavených na systému Android a s možnosti připojení mobilní tiskárny (tedy mobily vybavené USB portem a Bluetooth). Pro internetové připojení je vhodná podpora LTE (4G internetu) a WiFi klient (což by měl mít už prakticky každý telefon).

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.