EET pro stánkaře a trhovce

EET pro stánkaře a trhovce už klepe na dveře

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody - po odečtení daně za 0 Kč

Pro ubytovací a stravovací služby se termín spuštění EET kvapem blíží, spustí se 1. prosince 2016 a bude to jistě „velká legrace“. Stánkaři a trhovci si ještě mohou užít klidné vánoční svátky, ale od začátku roku 2017 už mohou stříhat metr. Jejich čas přijde 1. března 2017, kdy bude v rámci druhé fáze do elektronické evidence tržeb zahrnut i maloobchod a velkoobchod vč. NACE 47 (kam patří i stánkový prodej a prodej na tržištích). Stánkový prodej a tržnice nejsou komfortním místem s přílišnou jistotou dostupné elektrické energie natož internetového připojení. Jde o velmi specifický typ podnikání – většinou maloobchodního prodeje – kdy jsou prakticky veškeré transakce v hotovosti a často jde o fronty zákazníků, které je potřeba odbavit rychle k jejich spokojenosti. Z toho už na první pohled vyplývají nemalé komplikace, které s EET nutně musí přijít.

Nedokážu si moc představit frontu žíznivých punkáčů na festivalu, kteří chtějí jediné a to své pivo. Každá vteřina navíc se stává pro stánkaře nekonečnou, omezující, frustrující a možná i nebezpečnou – však si představte naštvaného punkera s ohromným čírem na hlavě a řetězem kolem pasu. A teď si představte, že jej žádáte o pár vteřin strpení kvůli EET. Pak mu s pivem podáváte vítězoslavně i účtenku s čerstvým FIK kódem právě obdrženým od daňové správy. Heh. Vy máte radost a punker? Ten Vám v lepším případě účtenku vymáchá v tom pivu a přilepí na čelo a v horším jednu schytáte a punker si do EET účtenky ubalí cigáro nebo jointa.

Nejsou to příliš pozitivní vyhlídky, že? Možná se mezi punkery najde i nějaký depešák, který si bude chtít přilepšit a v rámci účtenkové loterie bude sbírat od punkerů veškeré EET účtenky a pak to v nevábném prostředí mobilních toalet hrnout přes mobil na portál daňové správy. Celá tahle scenérie mě na jedné straně hrozně baví a na straně druhé strašlivě děsí. Děsí mne to jak z pohledu stánkaře čepujícího pívo, z pohledu netrpělivého punkera i krysáckého slídila a udavače depešáka.

Ví tady někdo, kolik může stánkař na takovém rockovém festivalu natočit za den piv? A to neprodává po sudech, ale skutečně kelímek za kelímkem. Prakticky co kelímek, to EET účtenka. To je fakt hrůzostrašná představa.

Mimochodem, toto se týká stánků s občerstvením (a tedy i pivem), které mají posezení (a tím se rozumí i ty klasické školní lavice nebo zahradní nábytek někde ve vodáckém kempu). Ty bez posezení mají z EET výjimku – díky bohu za to. Závěr? Zrušit posezení. Jak prostě, jednoduché a přímočaré české řešení.

Evidence tržeb při výpadku spojení

Pokud nastane situace, že v rámci Rock for People vypadne spojení stánkaře s Finanční správou (ať už z důvodu technické závady jeho pokladny, internetového výpadku nebo potíží na straně FS), může stánkař a jeho zařízení automaticky přejít do režimu, kdy pokladní zařízení nemusí čekat na odezvu a vystaví účtenku bez fiskálního kódu (FIK) jen s uvedením podpisového kódu poplatníka (PKP).

Veškeré účtenky, které neobsahují FIK je možné odeslat Finanční správě dodatečně do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby. Pokladní zařízení by na takovou situaci měla být připravena a zejména pro stánkaře a trhovce doporučuji tuto vlastnost zařízení kontrolovat a ověřit si, že je nenechá ve štychu. Detailně je vše popsáno na webu etržby.cz.

Evidence tržeb ve zjednodušeném režimu

Prakticky standardně mohou evidovat tržby offline bez internetového připojení a tedy i FIK kódů na účtence třeba na palubě lodí a letadel hromadné dopravy, které mají výjimku a mohou evidovat tržby ve zjednodušeném režimu. Existuje však i možnost, že právě stánkař čepující pivo na festivalech si vyžádá u správce daně výjimku. Dle mého soudu by taková žádost stánkaře byla naprosto opodstatněná, jelikož mu EET znemožňuje nebo zásadně komplikuje plynulý a hospodárný výkon činnosti.

Technická řešení EET vhodná pro stánkaře a trhovce

Pokud by trhovec pracoval v běžném režimu (online), pak bych asi volil nějaké mobilní řešení s integrovaným připojením k internetu (WiFi / mobilní data od operátora tam, kde je alespoň 3G/4G/LTE internet). Nabízí se tak jako optimální řešení smartphone (chytrý mobilní telefon, nejlépe s Google Android pro který existuje dostatek EET aplikací) a nějaká termální tiskárna s Bluetooth / USB / WiFi připojením k mobilu.

Mobilní telefony a tablety můžete vybírat a cenově srovnávat třeba na Heureka.cz. Nejlevnější dotykové mobily s Androidem se dají sehnat už od 800 Kč. Nejlevnější tablet s aktuálnější verzi Google Android pak zhruba od tisícikoruny. Na mobil či tablet si nainstalujete některou z EET aplikací zdarma nebo s vyšším komfortem a vč. podpory a aktualizací za rozumný poplatek / měsíční paušál – a je to. Pak už potřebujete pouze tiskárnu na účtenky.

Pokud se to u stánku hodně točí a prodeje jsou velké a rychle, pak by možná nebyla od věci nějaká all in one EET pokladna s tiskárnou v jednom. Veškerá řešení registračních pokladen, jejich tiskáren, čteček čárových kódů a dalších potřebných zařízení najdete taktéž na Heurece. Mě osobně se hodně líbí mobilní řešení Elcom Euro 50TEi Mini EET, které je vhodné právě pro stánkový prodej, tržnice, parkoviště, půjčovny a podobně. K zařízení lze přikoupit i digitální váhu, čtečku čárových kódu atd. Nejde tedy o žádné konečné a uzavřené zařízení. Podle parametrů i pozitivních ohlasů bych stánkařům a trhovcům rozhodně doporučoval toto.

Přeci jen, mobil se může seknout, musí se hodně dobíjet, volají Vám na něj lidi, chodí na něj SMS, zatěžuje ho připojení k internetu, baterka jde rychle do kelu… Důvodů pro all in one EET pokladnu je tak mnoho.

Uložit

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

1 komentář u „EET pro stánkaře a trhovce už klepe na dveře“

  1. Můžu na tržnici prodávat ovoce zeleninu mám pokladnu eet ele nemám mobilní internet v mobilu jenom doma. Děkuji.

Komentáře nejsou povoleny.