EET startuje zítra

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody s licencí od 289 Kč měsíčně

Už jen pár hodin nás dělí od startu elektronické evidence tržeb, která startuje svou první vlnu pro stravovací a ubytovací zařízení už zítra. Na zítřek chystám minireportáž z Litvínova, kde bych si rád zašel na oběd a pak možná obejdu pár restaurací, kde si dám kávu nebo jen vodu na osvěžení. V rámci reportáže bych rád vysondoval, jak se provozovatelů poprali s nasazením EET a jaký na něj maji názor. Bude to jistě velmi přínosné a zajímavé – konečně tvrdá realita a odezva z praxe. Ve včerejším článku nazvaném Babiš se chystá prosadit výjimky z EET rovnou ve sněmovně, jsem psal o pozměňovacím návrhu ministra financí Andreje Babiše ke sněmovnímu tisku č. 873. Dnes vidím, že zmíněný sněmovní tisk je opravdu doplněn návrhem Andreje Babiše a to v této podobě – odpovídající deklarovanému návrhu prezentovanému i v tisku.

Návrhy Andreje Babiše a ostatních zástupců ANO

Kromě toho však u sněmovního tisku 873 přibylo mnoho dalších návrhů tak, jak je postupně prezentují média. Jen za dnešní den tam přibylo 7 návrhů, včera 8. Z ANO 2011 mimo Babiše navrhuje změny i poslankyně za středočeský kraj Ing. Kristýna Zelienková, která upravuje návrh A. Babiše pro podmínky výjimky z EET pro živnostníky s nižšími příjmy a nastavení paušální daně.

ANO jako celek pak díky této výjimce předpokládá 1 až 2 miliardy navíc pro státní kasu. Na jedné straně tak ANO prosazuje EET a na straně druhé už začíná samo hovořit o tom, že pokud se někteří živnostníci z EET vyjmou, vybere státní kasa na daních více.

Kristýna Zelienková, poslanec, Ano 2011Kristýna Zelienková kromě úprav pro malé živnostníky ještě upravuje nastavení pro eshopy, které deklaroval A. Babiš. Ustanovení plateb, které by mohly být vyjmuty z EET, je stanoveno v jejím návrhu takto: „bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat, s výjimkou plateb přes platební brány na internetu bez osobního styku zákazníka a obchodníka,„. Odůvodněním takového znění, které prakticky odpovídá návrhu ministra financí je toto: „Cílem pozměňovacího návrhu je vyjmout povinnost pro poplatníky daně z příjmů vést evidenci tržeb, pokud je prodej realizován prostřednictvím e-shopů.„.

Martin Plíšek z TOP 09 navrhuje EET zrušit

Martin Plíšek, poslanec TOP 09 a StarostovéPoslanec TOP 09 za Prahu Ing. Martin Plíšek ve svém pozměňovacím návrhu navrhuje EET zrušit. Mezi důvody zrušení EET uvádí řadu nedostatků včetně zavádění pro vybrané podnikatele bez logického a spravedlivého odůvodnění, skryté diskriminace podnikatelů, technické nepřipravenosti EET a vysoké míry právní nejistoty.

Martin Plíšek má ke sněmovnímu tisku č. 873 ještě druhý návrh, který už jen narovnává znění a formulaci jeho původního návrhu na zrušení EET. Lze tak říci, že TOP 09 se staví tvrdě proti EET a navrhuje jej zrušit – dokonce dříve než ODS, která o tom více píše na sociálních sítích než by ve skutečnosti činila. Miroslav Kalousek však oproti ODS, která se k návrhům Andreje Babiše na výjimky z EET pro eshopy a malé živnostníky staví negativně a nechystá se je podpořit, podpoří v případě potřeby i návrhy A. Babiše na výjimky z EET a lze tak zřejmě takovou podporu předpokládat i u ostatních poslanců za TOP 09.

František Adámek z ČSSD navrhuje nižší zdanení pro stravovací služby

Kupodivu nejvíce logické a ekonomicky správné změny navrhuje ve svém pozměňovacím návrhu poslanec ČSSD František Adámek (čekal bych takovou reflexi spíš u ODS nebo TOP 09). Ten ve svém návrhu popisuje možnost zařadit stravovací služby a nápoje do druhé snížené sazby daně (10%), oproti chystané změně z vyšší sazby na první nižší (tedy z 21% na 15%). Změnu zdanění navrhuje pro jídlo a nápoje podávané ve stravovacích zařízeních (kromě alkoholu a tabákových výrobků).

Důvody popisuje velmi srozumitelně a jeho argumenty jsou naprosto jasné a logické. Snížení cen veřejného stravování v pohostinství by mělo za následek menší odliv podnikatelů z tohoto sektoru a snížení úbytku hospod. Zároveň by to pomohlo vyrovnat se s EET právě sektoru pohostinství, který je povinen evidovat tržby elektronicky již od zítřka. V neposlední řadě by taková změna mohla omezit daňové úniky, jelikož by se snížil rozdíl cen plátců DPH a neplátců DPH, kteří se snaží uměle držet pod hranicí pro plátcovství DPH neustálým podhodnocováním skutečných tržeb.

Lidovci dnes podali návrhy na omezení EET

Jaroslav KlaškaKDU-ČSL jménem Ing. Jaroslava Klašky podává dnes návrh na omezení EET pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob, jejichž rozhodné příjmy za předcházející zdaňovací období nepřesáhly 414 000 Kč. Lidovci tak chtějí logicky vyjmout z EET všechny živnostníky, kteří doposud prakticky neplatí daně z příjmu fyzických osob (třeba díky paušálním nákladům a slevě na poplatníka).

Takto významná finanční zátěž v podobě EET pro menší podnikatele nepřinese ovoce, které se z pohledu ministerstva financí očekává (tedy vyšší výběr daní). Hranice 414 tisíc Kč byla zvolena podle modelu poplatníka, který uplatňuje 60% výdajový paušál. Ten skutečně po odečtení základní slevy na poplatníka neplatí za rok žádné daně z příjmů, nevede účetnictví (jen daňovou evidenci) a neměl by být zatěžován takovou administrativní a finanční zátěží, jakou EET bezesporu přináší.

Kromě návrhu na omezení pro živnostníky s nižším příjmem navrují Lidovci omezit EET i pro trhovce prodávající potraviny, zemědělské a regionální farmářské produkty na tržištích, kde by EET výrazně omezila plynulý a hospodárný prodej takových produktů. Lze totiž předpokládat, že tito prodejci by tržnice opustili úplně, jelikož pro ně je EET také extrémní komplikací a náklady na něj se do jablek a hrušek rozpouští jen velmi těžko.

Co říci závěrem

Za mne palec nahoru pro Lidovce, poslance Adámka z ČSSD (který myslí pravicově možná více než ODS) a hlavně alespoň malou sebereflexi Babiše a jeho ANO v souvislosti s výjimkou pro eshopy (které původně neměly v EET vůbec co dělat) a malé živnostníky, kteří by jinak s vysokou pravděpodobností kvůli EET pověsili živnost na hřebík.

EET by se mohlo přiblížit tomu, k čemu bylo určeno:

  • zamezení daňových úniků tam, kde to má smysl (ikdyž nižší daně jsou dle mého názoru lepším řešením)
  • narovnání fair play mezi konkurencí – zejména v oblasti stravování, pohostinství, ubytování a maloobchodu

Stále jsem však tvrdě proti celému EET a budu rád, pokud se ukáže v brzké době jako neefektivní, špatné a zcestné řešení, které způsobí opak – tedy vyšší náklady na straně státu, vyšší náklady na straně podnikatelů, vyšší náklady na straně zákazníků, stejné nebo menší příjmy pro státní kasu a pokřivené podnikatelské prostředí stejně jako pokřivené vzahy mezi lidmi. Nic jiného si ani EET nezaslouží.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

2 komentáře u „EET startuje zítra“

  1. Dobrý den,

    mám prosbu týkající se EET, jsem podnikatel na kterého se vztahuje povinnost evidence tržeb. Zvolil jsem pokladní systém od O2, nicméně jsem s ním nebyl spokojen a navíc při snaze o vrácení, jsem narazil na neochotu a zdlouhavé řešení vrácení pokladního systému. Nemůžete mi poradit jaký systém vybrat? Při hledání jsem narazil na stránku eetsrovnani.cz kde se porovnávají různé pokladní systémy. Neznáte někdo i jiné užitečné odkazy, ať nevycházím pouze z jedné stránky. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď, nechci se „spálit“ podruhé a chci vybrat kvalitní pokladní systém.

    Děkuji mnohokrát

Komentáře nejsou povoleny.