Nevolte ANO a Andreje Babiše, nebude EET

Jak se vyhnout EET

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody - po odečtení daně za 0 Kč

Mnoho živnostníků, podnikatelů a firem se pouhých 12 dní před spuštěním první fáze EET pro oblast gastro a ubytování ptá, jak se vyhnout EET? Jak obejít EET? Pokusím se v krátkosti odpovědět na tyto jistě velmi aktuální otázky. Pozor, nebudu tu prezentovat žádné nekalosti nebo tipy na hranici zákona, naopak. Elektronická evidence tržeb začíná 1. prosince 2016 s platností pro ty, kteří podnikají v oboru stravovacích a ubytovacích služeb (hotely, penziony, restaurace, kavárny apod.). Pro tyto subjekty mám nedobré zprávy. EET se zřejmě nevyhnete. Nicméně je tu nemalá šance, že nebude trvat věčně. Jediné, co je pro to potřeba udělat, je hádejte co?

EET může zastavit pravice

  1. Nevolit na lokální úrovni, ani do parlamentu a senátu strany, které EET prosazují. Primárně tedy Andreje Babiše a jeho ANO. A zřejmě ani ČSSD, které v tichosti s návrhem souhlasí a jejich zástupci jej vlastně obhajují.
  2. Naopak volit přímo a cíleně strany a taková politická uskupení, která mají v programu explicitně snahu o zjednodušení daní, podnikání a přímo proti EET brojí (Svobodní, ODS, TOP09 – prakticky kompletní pravice).

Pokud bude masa lidí nadále skákat na špek (vlastně na koblihy) oligarchovi, tak se EET nezbaví nikdo a bude naopak za chvíli platit pro všechny podnikatele a nebude už ani hledět na typ platby (hotovost nehotovost). Možná pak přijdou další a další kontrolní a revizní mechanismy, a my se z toho jednoduše posereme.

U luxusních hotelů a penzionů si dokážu představit model, kdy nebude v hotelu žádná hotovost, ale vše bude placeno předem a to převodem. Nicméně to je tak vyhrocený extrém, že pak už si v hotelu člověk nekoupí v hotovosti ani zmrzlinu nebo kávu. Problém je pak také prodloužení pobytu. Prostě vše by muselo být striktně na fakturu a placeno bankovním převodem. To je však velmi málo reálné.

Možnosti jak se vyhnout EET pro živnostníky

Máte několik možností jak se EET vyhnout. Velmi záleží na činnosti, která je předmětem Vašeho podnikání. Osobně vidím prostor v těchto možnostech:

  1. Změna podnikání tak, aby nebyla přijímána hotovost nebo platba kartou. To je myslím v mnoha oborech velmi reálné a jednoduché. Zejména pro firmy, které nabízí služby a zboží firmám na fakturu. Prostě už nebude možnost zaplatit to Frantovi na přepážce keš ani Máně kartou. Striktně se budete držet plateb převodem nebo na dobírku, čím převedete povinnost evidence tržeb na kurýra.
  2. Máte-li platby za zboží či služby v hotovosti výjimečně, pak se Vás EET netýká. Pokud je přijímáte o trochu více než výjimečně (těžko se to paušalizuje), doporučuji takové „výjimky“ eliminovat. K takovému kroku přistoupím třeba já s mými občasnými příjmy přes PayPal, GoPay či platbu faktury v hotovosti.
  3. Eshopy mohou eliminovat veškeré hotovostní platby (hotově při převzetí v rámci osobního odběru), karetní platby, platby šekem, stravenkou nebo passem a platby virtuálně (platební brány typu PayPal, GoPay, PayU a další). Zachovají-li výhradně platbu na dobírku a bankovním převodem, jsou mimo EET. Dokonce to platí i pro Uloženku nebo Zásilkovnu, kde je sice možné platit i v hotovosti, ale provozovatelé těchto odběrných míst Vám pak peníze zasílají zpět bankovním převodem.
  4. Změnit obor podnikání. Možná je to extrémní řešení, ale dokážu si představit situace, kdy může být i celkem přirozené a logické. Třeba už Vás nebaví leta čepovat pivo a víte, že byste jej raději prodávali online v eshopu a vystačíte si tam právě s dobírkou a platbou převodem. A je to. Je to velká změna, ale určitě se najde dost lidí, kteří pokukují po změně tak jako tak. A tohle je pro ně vyloženě poslední kapka a motivace, jak něco transparentně změnit. Ve většině případě dost pomůže přesunout se z B2C segmentu do poskytování služeb firmám (B2B) na fakturu.
  5. Změnit zemi podnikání a odvádění daní. Tohle už je větší extrém než změna oboru podnikání. Prostě ukážete Babišovi záda a možná to pod nimi a založíte si společnost s ručením omezeným v Anglii (Ltd.). Budete odvádět daně do Británie, která je nyní navíc prakticky mimo EU, což pro některé podnikatele vyvážející zboží nebo poskytující služby mimo EU může mít i některé výhody. Těch zemí, kde lze podnikat snadno, s jednoduchým daňovým systémem je určitě vícero a kromě EET se vyhnete třeba i kontrolnímu hlášení.
  6. Přestat podnikat a nechat se zaměstnat. Další o stupeň více agresivnější a extrémnější řešení, které je však naprosto legitimní. Opět může být X podnikatelů, kteří prostě na volné noze nebo při podnikání na sebe nejsou tak úspěšní jak si představovali, dřou od rána do noci a prakticky nic z toho. V takových případech může být zaměstnání východiskem (nula rizika, nula starostí s administrativou a účetnictvím, práce od do).
  7. Přestat podnikat, nepracovat, dát si voraz. Ano, i Úřad práce se jistě chystá na vlnu části OSVČ, kteří vrátí státu jeho vlídnost a starost o podnikatele tím, že si vyberou vše i s úrokama a dají si prázdniny placené státem. V takovém případě bych doporučoval na ÚP co nejvíce pořvávat – více než menšiny – že Vás EET dostalo až tam, že nikdo nemá volit Babiše a jeho ANO, že to bude konec všeho.

Celkem dost možností, co myslíte? Já osobně bych hledal východisko v prvních 4 bodech. Především se budu snažit v rámci svých občanských práv volit takové zástupce na město, kraj, do parlamentu, senátu, na prezidenta … kteří budou zastupovat mě jako podnikatele na volné noze a prosazovat jednoduché, transparentní a nízké daně, minimum administrativy pro podnikatele, rychlý vstup do podnikání a výhody a maximální podporu pro všechny, kteří díky podnikání převezmou veškerou odpovědnost za sebe a své počínání.

A pokud pro Vás v tuto chvíli není východisko žádné, pak doporučuji alespoň takové kroky, které posunou Vaše podnikání a EET tak bude hybným faktorem kupředu. Máte šance koupit si něco z donucení, tak ať už to alespoň stojí za to a posune to Vaše podnikání na další úroveň. Mám tím na mysli začít díky registračním pokladnám řešit sklad, statistiky a reporty prodejů, výkonnost jednotlivých zaměstnanců a jejich odměňování podle toho (pozitivní motivace), budovat si značku a marketing díky účtenkám atd.

Na druhé straně si pak můžete od zákazníků vzít investici do EET zpět. Jsou zde již veřejně prezentované nápady, jak zpoplatnit účtenku. Prostě, když chce někdo vyhrát v účtenkové loterii, tak si za to bude muset zaplatit – nikoliv státu, ale tomu, kdo s tím má práci a náklady, tedy Vám. Můžete také nepatrně zdražit (investice prvotní, ani paušál nejsou pro většinu firem až tak velké).

Pokud máte večerku na vesnice a není tam konkurence, tak lidem ani nic jiného nezbyde a když své nepatrné zdražení obhájíte zatížením podnikání ze strany ANO Andreje Babiše, tak si možná pomůže více, než si jenom myslíte. Někteří se možná naštvou, někteří budou frfňat, ale někteří třeba pochopí, že záda živnostníků neunesou cokoliv, co se na ně naloží. A začnou při příštích volbách hledat stranu, která jim zajistí opětovné zlevnění služeb a zboží díky zrušení EET a snížení daní. Já vím, asi jsem naivní, ale v něco člověk doufat a věřit musí…

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.