Autentizační údaje k EET

Jak získat autentizační údaje k EET

Dotykačka - spolehlivý pokladní systém pro EET

Dnes bych si rád vyžádal autentizační údaje k EET, abych mohl vyzkoušet funkčnost EET v praxi a stihnul tak ještě zbývající 3 týdny zkušebního provozu elektronické evidence tržeb. Otázkou je jak na to. Osobně preferuji v mnoha směrech internet. Nicméně pro online žádost bych si musel zřídit datovou schránku a to se mi nechce. Jak to tedy ve skutečnosti je?Autentizační údaje do aplikace Elektronická evidence tržeb Vám zajistí přístup na portál správce daně, kde si můžete následně zaevidovat své provozovny a vygenerovat pro každou z nich certifikát. Autentizačním údajem se rozumí přihlašovací jméno a heslo do aplikace. Z bezpečnostních důvodů má být k dispozici i dvouúrovňové ověření pomocí jména/hesla a SMS kódu. Autentizační údaje si mohou podnikatelé vyžádat počínaje 1. zářím 2016.

Mobilní dotykový pokladní systém EET - Dotykačka

Existují dva způsoby jak si o autentizační údaje k EET zažádat:

  1. Online na webu daňového portálu s využitím jména a hesla pro Vaši datovou schránku. Autentizační údaje získate prakticky obratem a to do Vaší datové schránky.
  2. Osobně na finančním úřadě ve Vaší blízkosti.

Oba způsoby jsou bezplatné. Vzhledem k tomu, že datovou schránku nemám, žádám si o údaje osobně na FÚ v Litvínově. A co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Skočil jsem si na FÚ hned před obědem kolem 12h (bývají pauzy, ale risknul jsem to a uspěl jsem).

Jak to probíhá na finančním úřadě

V prvé řadě mne překvapila prakticky nulová fronta na autentizační údaje. Buď jsme malé město nebo je o údaje zatím skutečně malý zájem (dle posledních zpráv si o ně požádalo asi 50% subjektů z penza, které spadá do první fáze – tedy cca 21 000 podnikatelů). Potěšila mě nádherná asistentka, která mne upozornila, že uvnitř právě někdo je v procesu protokolu, tak se nesmí rušit a mám počkat venku. Okay. Zažádání probíhá ústně do protokolu. Co to znamená?

Dostanete lejstro o 3 stranách, které je potřeba si přečíst a odsouhlasit. Uvnitř můžete být výhradně sám s úřední osobou a neměl byste se během protokolu vzdalovat. K dalším věcem jsem se zavázal mlčenlivostí, ale poznáte sami. Na mě osobně to působilo velmi negativně, jako bych za komára šel žádat o výlet do SRN za účelem vánočních nákupů. Tady ovšem veškerá negativa končí.

Jinak byla žádost zcela bezproblémová a rychlá (díky malému zájmu o údaje jsem čekal snad ani ne 3 minuty a samotný protokol nezabral více než 5 minut). Komunikace s úřednicí byla příjemná, dokonce se občas sama tomu procesu protokolu pousmála. To je pozitivní. Co mě ovšem překvapilo nejvíce je fakt, že po 10 minutách jsem odcházel rovnou s obálkou obsahující přihlašovací jméno a heslo pro etržby. V menších městech tak mohu vřele doporučit návštěvu FÚ, jelikož nezabere možná ani těch 10 minut (samozřejmě záleží na štěstí).

Máme autentizační údaje k EET a co dál?

Přístupové heslo je platné pouze 90 dní s tím, že slouží výhradně pro první přihlášení do portálu správce daně. Při tomto přihlášení budete vyžádání ke změně předepsaného hesla a to si musíte zapamatovat. Na proces prvního přihlášení do portálu daňové správy a nastavení provozovny včetně vygenerování vlastního certifikátu se podíváme v dalším článku.

Poučení k autentizačním údajům EET

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

5 komentářů u „Jak získat autentizační údaje k EET“

  1. Tyhle tři komentáře mi pomohli víc než cokoliv jiného.
    Děkuji Veselý

Komentáře nejsou povoleny.