Loterie založená na práskání dostala název Účtenkovka

Dotykačka - spolehlivý pokladní systém pro EET

Tak jak Andrej Babiš sliboval, tak se také stane. Stát chystá účtenkovou loterii, kterou pracovně nazývá Účtenkovka. Vyhlášen byl tendr na loterijní společnost, která by se zhostila provozování této „státní“ loterie.

Termín veřejné zakázky vypsané ministerstvem financí vyprší 10. ledna 2017 a loterijní společnosti se do tendru zrovna nehrnou. S účastí v tendru nepočítá Synot, Chance ani Tipsport – všechny shodně uvádějí, že o tendr nemají příliš zájem. Tím lépe, alespoň nějaký klacek pod nohy MFČR a ne podnikatelům.

Osobně zastávám i nadále názor, že EET je sice svou původní koncepcí možná do určité míry přínosem, ale ve stávající podobě podnikatelské prostředí jen těžko narovná a v součtu asi také nepřinese nikterak enormně vyšší výběr daní. Naopak podkopne ještě více mezilidské vztahy (zejména ty mezi živnostníky a zaměstnanci). Učtenkovka dovedede negativní stránku věci k dokonalosti, jelikož práskání a šmírování se stane národní soutěží.

Hazard s podtitulem Účtenkovka může na svém konci generovat spoustu negativních sociálních jevů – od frustrovaných podnikatelů až po zapálené Babišovo práskače. Životy mnoha lidí se přesunou z oblasti dobra, jež může symbolizovat trávení volného času něčím pozitivním (sport, umění, četba, hobby …), do sféry zla, které se zhmotní v podobu zaslepeného sbírání každé nanicovaté účtenky za jablko, žvýkačku nebo tužku a následné rádobyhazardování a sázkaření.

Kdyby nebylo podnikání a podnikatelů, nebyla by práce (zaměstnání pro lidi), nebyly by daně a nebylo by ani EET a v souvilosti s tím by nebyla ani Účtenkovka. Babiš tak chystá loterie, kterou zaplatí podnikatelé a výhry pro práskače, kteří budou podnikatele ostře sledovat a buzerovat za každou nevydanou účtenku (což samozřejmě snižuje šance na výhru v loterii, kterou jim každý z těch podnikatelů tak trochu sponzoruje).

Jak z toho ven?

Není moc možností jak z tohoto bludného kruhu ven. Pokud se změní vládní garnitura, je šance na zrušení EET (to je asi nejméně pravděpodobné). Mnohem lepší řešení má provozovatel podniku Perníková chaloupka, který je autorem poplatku za EET účtenku. Poplatku dal krásný název „Babišovné“ a po svých zákaznících požaduje 10 Kč za vydanou EET účtenku.

Je to jediný a zatím zdá se i legislativně nenapadnutelný směr, kterým se mohou podnikatelé vydat, pokud nechtějí sponzorovat účtenkovou loterii ministerstva financí a podporovat tak z vlastních peněz něco, co je v konečném důsledku namířeno tak trochu proti nim samotným.

Budu rád za zpětnou vazbu od podnikatelů. Využijte prosím možnost komentáře pod článkem. Třeba se pletu a většina živnostníku se na Účtenkovku těší a věří, že spasí jejich podnikání narovnáním konkurečního prostředí. Předem děkuji za jakoukoliv zpětnou vazbu.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.