ČOI upozornila na nedostatky EET účtenky

Nejen ČOI se opřela do EET účtenek

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody - po odečtení daně za 0 Kč

Dle České obchodní inspekce zjednodušené EET účtenky nemusí splňovat náležitosti, které vyžaduje doklad o zakoupení pro konečné spotřebitele. V praxi to znamená, že zjednodušená EET účtenka uvádějící jen konečnou sumu tržby, bez rozepsaných položek a jejich specifikace, neodpovídá potřebám a nárokům, které mohou na pokladní doklady mít spotřebitelé – zejména pro případ následné reklamace. ČOI může takové zjednodušené vydávání účtenek sankcionovat, jelikož spotřebitel pak nemusí mít šanci jednoduše poukázat na reklamované zboží na účtence. Zjednodušený režim účtenek využívají prakticky veškeré aplikace EET zdarma nebo za minimální poplatek. Dvě z nich jsou na tomto principu vyloženě postavené – Malá pokladna a Teeta. Obojí jsou placené, byť prakticky jedny z nejlevnějších na trhu. Právě díky možnosti zjednodušených účtenek. Další pak umožňují tento zjednodušený režim ve svých free verzích (např. Kasa FIK pokladna zadarmo nebo eÚčtenka v základní verzi, kdy se na účtence uvádí jen celková tržba).

Zbývá už jediná aplikace EET zdarma, která zřejmě splní i požadavky ČOI

EET aplikace zdarma - Profi ÚčtenkaJedinou aplikací zdarma, která v tuto chvíli umožňuje vkládat do účtenky i jednotlivé položky, tak zůstává prakticky jen Profi Účtenka od Cígler Software (stojí za účetním systémem Money S3). Aplikaci lze nainstalovat na mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android, iOS nebo Windows. Snadno si nastavíte položky prodeje, ceníky, můžete sledovat denní tržby v reportech, pracovat s vratkami, slevami a opravou dokladu. Komunikace s finanční správou v rámci evidence tržeb je implementována.

Profi Účtenku lze snadno z mobilu propojit přes Bluetooth nebo WiFi s tiskárnou EET účtenek. Nicméně tvůrci tohoto software doporučují termální tiskárny ze svého eshopu, které nejdou pod 3 000 Kč. Osobně doporučuji zvolit ještě levnější řešení tisku EET účtenky díky nabídce Heureka.cz, kde najdete pokladní tiskárny kolem 1 500 až 2 000 Kč. Čtenáři serveru Evid.cz mi píšou slušné ohlasy i na tu nejlevnější tiskárnu Hoin HOP-H58.

Kromě tiskárny účtenek lze připojit i platební terminál (podporována je značka Ingenico). Konkrétně platební terminál Ingenico iCT220 vydávají české banky pro příjem plateb kreditní či debetní kartou.

Zpátky na stromy

Ještě minulý týden to vypadalo, že se termín spuštění první vlny EET blíží prakticky bez potíží, změn a hlasité diskuze. Ačkoliv je vlna nesouhlasu ohromná, tak dosud byla stále velmi malá a nebránila tak Babišovi v jeho tažení na podnikatele. Ve druhé polovině tohoto týdne je však všechno jinak. Babiš oznámil, že EET se možná vyhne eshopům. Včera potvrdil, že by z EET dal výjimku i drobným živnostníkům s obratem do 250 tisíc Kč a paušální daní (mimochodem to je velmi nevýhodné pro takové živnostníky, jelikož doposud neplatí díky odečitatelné položce na poplatníka prakticky žádnou daň z příjmu).

Následovaly negativní ohlasy z koalice, především z řad ČSSD a předsedy vlády Sobotky. Dnes tu máme další a možná velmi zásadní problém s metodikou EET, která nereflektuje dosavadní požadavky na pokladní doklady (doklad o zakoupení). Ty musí uvádět velmi přesně a konkrétně položky, které si zákazník pořídil. Tyto údaje pak slouží pro případné reklamace. ČOI vydala tiskové prohlášení, kde upozorňuje spotřebitele, aby si takový doklad o zakoupení ohlídal a vyžadoval jej.

V senátu se chystá návrh na kompletní zrušení EET iniciovaný Stranou soukromníků. Finanční správa zároveň vydává pokyn k tzv. elektronickým účtenkám, který je sice oficiálně povoluje, ale nikoliv v plném rozsahu. Uvádí případy, kdy bude nutné účtenku vytisknout. Jinými slovy, poslední hřebíček do rakve pro projekty jako je Malá pokladna.

Tím nám padá naděje na jednoduché a levné řešení EET v podobě Malé pokladny, Teeta a prakticky X dalších bezplatných nebo nejlevnějších řešení EET. Máme zde zmařené investice vývojářů těchto řešení, zmařené investice podnikatelů, kteří svou povinnost evidovat tržby na těchto řešeních již staví a třeba si jen pořídili nějaké příslušenství. EET se tak stává nestabilní, nekoncepční, plné nepřehledných výjimek a úskoků na poslední chvíli. Nic horšího už snad ani čekat nemůžeme, ikdyž se bojím, že s 1. prosincem to teprve přijde.

Desítky nebo spíš stovky hospod a pivnic hlásí pivovarům, že končí nebo si už prostě další sudy s pivem neobjevnávají. A aby toho nebylo málo, tak na 3. prosince svolává Asociace podnikatelů a manažerů ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou a hnutím Radostné Česko bez EET demonstraci proti EET na Václavském náměstí v Praze.

Je sice fajn, že našel Babiš konečně trochu reflexe a snaží se řešit hlas lidu, podnikatelů a asociací, které zaštiťují všechny ty, kterýc se EET má dotknout. Bohužel je však dost pozdě. Mnozí už se nějak zařídili (nejeden eshop už investoval do řešení EET v předstihu nemalé peníze). Co bude následovat ukážou příští dny, zejména pak příští týden, jelikož ve čtvrtek 1. prosince má EET startovat.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.