Neplátce DPH a EET

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody s licencí od 289 Kč měsíčně

Mnoho živnostníků, kteří nejsou plátci DPH, se ptá jak to je s povinností evidovat tržby u nich. Je to prosté – pokud přijímáte tržby v hotovosti, platební kartou nebo online platební branou (typicky PayPal, GoPay, PayU, Moneybookers a další), tak pro tyto platby musíte tržbu elektronicky evidovat nehledě na to, zda jste nebo nejste plátcem DPH. Vzniká zde tak první možnost sledování – byť mnohdy jen částečného – transakcí u živnostníků, kteří nejsou plátci DPH a zároveň využívají paušální náklady. Ti totiž doposud nebyli prakticky ani účtení jednotkou (nejsou nadále) a žádný kontrola tak na ně nemůže. Teprve díky EET bude mít stát možnost určité kontroly v případě, že takový podnikatel do povinnost evidence tržeb spadne. Zásadní je skutečně příjem platby a nezáleží vůbec zda jste výhradně B2B, B2C nebo kombinací – stejně tak je jedno, zda jste či nejste plátcem DPH.

Neplátci DPH využívající paušální výdaje mají doposud velmi klidné podnikání co se týče kontrol a dozoru státu. Prakticky si jen vedou příjmy (klidně na toaletním papíru) a prakticky ani nemusí vystavovat faktury (dle platných právních předpisů). Jednou za rok pak sečtou příjmy, odečtou paušální výdaje a podají daňové přiznání. Platí si zdravotní a sociální pojištění. Hotovo, nic víc.

Nově však budou muset ti, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou či pomocí PayPal a podobných platebních bran, evidovat tržby. A to i v případě, že jde o občasné příjmy – leda by byl takový příjem skutečně ojedinělý a unikátní (pak je tam výjimka). Nicméně stačí, že jeden odběratel Vašich služeb dvakrát či třikrát v roce platí na prkno a už to musíte evidovat elektronicky a řešit EET. Sice jen pro tyto dvě tři platby, ale musíte.

Mobilní dotykový pokladní systém EET - Dotykačka

Jak se vyhnout EET?

Pokud jste v situaci podobné té mojí – neplátce DPH s paušálem – a podnikáte ve službách převážně v B2B (odběrateli jsou firmy), pak se můžete EET vyhnout celkem jednoduše. Prostě jen omezíte hotovostní platby a příjmy kartou/platební branou. Pokud máte takových zákazníků minimum, nemělo by být až tak složité přemluvit je k platbě převodem na základě vystavené faktury. Ty, kteří by tomu nebyli příliš nakloněni, můžete motivovat třeba malou slevou, která se Vám oproti administrativě a investici do EET dost možná vyplatí. A tam, kde není vůle na změnu, tam je možnou cestou ukončení spolupráce a hledání jiného zákazníka.

Já osobně podnikám v oblasti tvorby webů, eshopů, poradenství v oblasti internetového marketingu, affiliate (online provizní systémy) a prodeji na internetu. Tj. v rámci služeb nabízených B2B jde vždy o fakturaci a platbu převodem. Hotově platí zákazníci jen výjimečně a tak je od roku 2018 (kdy bych mohl i já spadnout do povinnost evidovat vybrané tržby) poprosím o platbu výhradně převodem.

V oblasti affiliate mi občas chodí peníze přes PayPal (zejména u zahraničních subjektů – hlavně těch z USA). Zde mám tedy dvě možnosti:

 1. Buď s takovými partnery spolupráci ukončím a PayPal účet zruším.
 2. Těch pár plateb přes PayPal budu evidovat ručně v nějaké aplikaci na mobilu/tabletu/PC zdarma nebo využiju možností svého online fakturačního systému iDoklad.

Co se týče prodeje na internetu, tam je to jednoduché. V ČR vede platba na dobírku a ta – pokud je realizována třetí stranou (Česká pošta, PPL, DHL, GEIS, InTime a další) – tak si ji eviduje sám přepravce. Platba bankovním převodem se do EET nezahrnuje, takže je možné nadále provozovat eshopy, které tržby evidovat nemusí. Stačí se vyhnout platbám kartou a online přes PayPal, GoPay apod.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

9 komentářů u „Neplátce DPH a EET“

 1. Dobrý den , prosím o informaci:
  Nejsem plátce DPH a ne využívám paušál, tržby po dobu 5 let – každý 1 rok mám pod 200 000, daň platím kolem 1000kč
  Týká se mě EET?

  1. Dobrý den,
   žádné výjimky v tomto směru ve sněmovně bohužel neprošly a EET je tak nadále co se týče ročního obratu platné plošně – tedy i pro Vás.

   Hezký den,
   EVID

 2. Dobrý den, prosím o radu,nejsme plátci dph, máme vedlejší zemědělskou činnost k zaměstnání a daň platíme 1x ročně paušálně. Příjmy máme v letních měsících jen fakturou, převodem na účet….týká se nás také EET ? Děkuji za odpověď, Iva

  1. Dobrý den, Ivo,
   neplátcovství DPH, ani činnost a zaměření, ani paušální platba daně nehrajou roli. Nicméně co je ve Vašem případě zásadní je příjem veškerých tržeb na fakturu a sice převodem na účet – v takovém případě se Vás EET vůbec netýká. Hezký den,
   tým EVID

 3. Dobrý den
  Mám zaměstnání a živnost jako prividelek. Nejsem plátce DPH.
  Služby (čištění vozidel).
  Příjem nepřevyšuje 30000,- ročně.
  Zákazníci platí hotově.
  Týká se mě EET?
  Děkuji Roman

  1. Dobrý den,

   a provádíte jenom služby nebo i prodáváte nějaké čistící přípravky? Pokud jenom služby, tak EET pro Vás bude platit od 1.3.2018, pokud i maloobchodně prodáváte tak od 1.3.2017.
   Hezký den tým EVID

 4. Dobrý deň,
  ako fyzická osoba, neplátca dane, vyrábam a predávam ND na staré motocykle – veterány. Predaj realizujem cez faktúru – predajný sklad. Evidovaný som na Slovensku.
  Ak by som chcel predávať ND v ČR na veteránskych burzách za hotovosť, ako mám postupovať, aby predaj bol legálny ?
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý den,
   v linku http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/podnikani-zahranicnich-osob-v-cr-ppbi-63773.html#!&chapter=1 posílám návod jak založit živnost v ČR. Dále si budete muset vyzvednout na Finančním úřadu autentizační údaje, které Vám umožní přihlášení na portál správce daně. Zde si zaevidujete svoji provozovnu a stáhnete certifikát, který se nainstaluje do pokladního zařízení. Poté již jenom prodáváte:-). S pozdravem, tým EVID

 5. Dobry den, prosim o rafu.

  Mam sro a jsem neplatce. Provozuji zatim nevydelecny startup itrh.eu zarodek ebayu pro cesky trh.

  Jsou prodejci u mne ( kazdy vytvori obchod, ja poskytuji platebni branu centralizovanou z ceho si beru pri vyplaceni provize 6 procent z konecne sumy) povinni resit eet sami nebo jsem povinny ja?

  Moc dekuji za radu.

Komentáře nejsou povoleny.