Open source implementace EET v PHP

Pokladní systém pro EET s neomezeným počtem položek a nonstop podporou zdarma.

Není to tak dávno, co jsem blogu Lupa.cz popsal vyhlídky českých eshopů a online podnikatelů v souvislosti s EET. Zmiňuji tam návaznosti na platební metody eshopů, které do povinnosti evidovat tržby spadají. Stěžuji si tam na dle mého názoru velmi negativní vliv EET na české ecommerce prostředí a online podnikání, které zažije v jistém slova smyslu zpátečnictví.

Dnes půjdu hodně k jádru věci. Jsem vývojářem internetových obchodů a trápí mě situace, která kolem EET a open source vzniká. Pár měsíců před druhou fází, do které v rámci maloobchodu/velkoobchodu spadají i eshopy, zcela chybí moduly a rozšíření open source platforem pro internetové obchodování. Mám na mysli především CMS postavené na PHP jako je Magento, Prestashop, WooCommerce, Příležitosti se chytají větší vývojářské firmy, spekulanti a lidé, kteří vidí v EET výhradně obchodní příležitost. Komunita kolem open source eshopů prozatím mlčí, možná ani neví a co je nejhorší, online prodejci se ani moc neptají (já osobně jsem měl jediný dotaz a to mám klientů desítky).Tento článek bude trochu méně o právních předpisech, aktuálním dění kolem EET, bude z velké části technický a věnovaný převážně open source vývojářům. Zajímat však může také provozovatele eshopů, kterých je v ČR neuvěřitelných 37 tisíc internetových obchodů. Ti mohou začít pomalu tlačit na vývojáře svých eshopů (ať už těch vyvíjených na míru nebo těch otevřených na bázi open source), aby se na EET podívali a připravili jim řešení pro jejich online business.

Co se týče pronajímaných platforem jako je Shoptet, Eshop Rychle a desítky dalších, tam je situace většinou vyřešena. EET je natolik zásadní a dotkne se tolika procent online prodejců, že jej vývojáři těchto řešení nemohou ignorovat. Dost jiná situace je u open source eshopů a řešení postavených na míru (pomineme-li Alzu a jí podobné, kde tým čítající desítky vývojářů nebude mít s EET asi moc potíže).

Open source eshopy čekají na řešení EET

Open source eshopy běží z velké části na PHP. Patří mezi ně Magento, WooCommerce na redakční systému WordPress, v ČR velmi oblíbený Prestashop, ale i minoritnější platformy jako je QuickCart, Open Cart, Zen Cart a spousta dalších. Pokud vím, dosud neexistuje pro žádný z open source eshopů plugin, modul či rozšíření, které by implementovalo EET. Proč?

Důvodů bude zřejmě více. Jednak neexistuje v rámci komunity zřejmě moc lidí, kteří by měli nastudovanou elektronickou evidenci tržeb natolik, aby ji byli schopni svědomitě, správně a bezpečně nasadit do eshopu. Pokud ano (technicky to není až tak složité, spíš naopak), tak se nechtějí vystavovat riziku časově investice a energie vložené do něčeho, co nikdo neví, jak dlouho bude platit (to už je problém nestabilní situace kolem EET). Za třetí je potřeba takové řešení aktualizovat, poskytovat mu nějakou podporu a řešit zákaznický servis – jinak jsou prodejci vystavování potížím a hlavně nemalým pokutám.

Z mého pohledu skutečně velká část prodejců využívajících open source eshopů a řešení na míru vyčkává do poslední chvíle. V záloze mají ti menší prosté vypnutí plateb kartou a eliminování platebních bran jako je PayPal, GoPay, PayU a další. Tím se automaticky vyhnou EET. Ponechají pouze platbu převodem a dobírku, která je v případě vyřízení třetí stranou z EET vyjmuta (resp. EET tam řeší ta třetí strana v podobě kurýrní služby, pošty apod.). Část prodejců a implementátorů open source eshopů pak spoléhá na to, že plateb kartou nebo přes online platební brány je minimum a jejich evidenci nějak „zbouchají na koleni“.

Zbouchání na koleni může představovat nějaký jednoduchý PHP skript, manuální řešení v podobě aplikace na chytrém telefonu či napojení na službu třetí strany, která EET řeší (typicky fakturační systém jako je iDoklad nebo služba typu EET App). Pojďme si tak nyní projít možná řešení. Rád bych vnesl do celé problematiky trochu pozitivního světla a nasměroval komunitu ke konstruktivnímu řešení.

Základní informace a dokumentace EET pro vývojáře

Pro každého, kdo by chtěl jako vývojář začít pracovat na modulu EET pro jakékoliv open source řešení internetového obchodování, by měla být východiskem otevřená dokumentace na webu etrzby.cz, která obsahuje detailní informace o vývojovém a produkčním prostředí, detailní technickou specifikaci nebo certifikační autoritě EET.

Vše je postaveno na běžných technologiích jako je XML schéma, SOAP, webové služby (WSDL) a HTTPS komunikaci. V angličtině si můžete přečíst na 38 stranách textu to nejzásadnější v PDF dokumentu popisujícím rozhraní EET.

Open source klient EET v PHP

Na serveru GitHub existuje celkem dobře zpracovaná implementace EET klienta pro programovací jazyk PHP od Ondřeje Nováka. Klient je dokumentovaný, obsahuje praktické příklady a lze jej využít jako slušný základ pro dobře napsaný modul rozšiřující open source eshop.

Stačí si stáhnout zdrojové kódy, prozkoumat kód a vyzkoušet si vše na Playground prostředí EET (pozor, jsou tam certifikáty, které nebudou fungovat na ostrém prostředí, které je od 2.11.2016 ve zkušebním režimu. Projekt open source EET klienta pro PHP je pak komentován na webu Devel.cz u otázky k SOAP komunikaci s daňovou správou.

Komerční řešení klienta EET v PHP

V dokumentaci open source klienta je zmínka o komerčním řešení EET, které může být pro eshopy relativně jednoduchým a ne až tak drahým řešením. Má jím být aplikace EET App, která implementuje EET vč. možnosti tisku účtenek a JSON-RPC2 API pro napojení na CRM a ERP systémy. Toto API lze využití i pro eshopy. Navíc ti, kteří nechtějí řešit vývojářské API, mohou nasadit velmi primitivní řešení v podobě iframe.

Ostatní východiska a řešení

Vlastní třídu EET pro PHP poskytuje na svém webu Petr Fojt. Nicméně ten ji nedává k dispozici veřejně online – poskytuje ji na vyžádání. Určitě je na webu i pár dalších tříd a knihoven. Budu moc rád, pokud do komentářů uvedete další možná řešení.

Pokud máte eshop postavený na jiném programovacím jazyku než je PHP, pak mohu doporučit open source knihovnu odlehčeného klienta EET pro Javu, C#, linuxový SHELL či Google Android. Na stejné stránce jsou odkazovány implementace EET klienta pro Groovy a Delphi. Dále i jiná řešení pro .NET a Javu.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

1 komentář u „Open source implementace EET v PHP“

Komentáře nejsou povoleny.