Už je to jisté, EET se dotkne i eshopů

Dotykačka - spolehlivý pokladní systém pro EET

Dlouho se o tom spekulovalo. Loni se vedly tisíce debat o tom, že internetové obchody nemají s EET nic společného – snad jen v případě osobního odběru a platby hotově. Opak je však pravdou. Dnes je už vše jisté a jasné. Kromě osobního odběru a plateb hotově při převzetí zboží v provozovně eshopu spadnou od 1. března do EET i platby kartou online a platební brány typu PayPal, GoPay, PayU, PaySec a desítky dalších.

Dobírka a platba převodem mimo EET

Zatímco dobírka a platba bankovním převodem zůstávají zcela mimo EET. Tedy ve většině případů. Konkrétně u dobírky vždy, když je příjemcem dobírky třetí strana v podobě přepravce (Česká pošta, PPL, DHL a další přepravci) nebo výdejní místa třetí strany (Zásilkovna, Uloženka a podobně). Pokud rozvážíte zboží vlastní dopravou a částku dobírky přebíráte jako provozovatel internetového obchodu, pak musíte tržby evidovat.

Platby převodem na bankovní účet jsou transparentní a pro finanční správu dobře dohledatelné, proto i v případě eshopů zůstávají mimo EET (stejně jako u B2B podnikání). Výjimkou mohou být platby převodem realizované přes platební brány, což je paradox.

Velká část internetových obchodu se tak vrátí do doby kamenné a omezí nebo zcela zruší možnosti online plateb a karetních operací tak, aby se vyhnuli EET. Mnoho eshopů zavře své vlastní provozovny a v rámci osobního odběru nabídnou služby třetích stran (již zmíněná Uloženka, Heureka Point, Zásilkovna, Žabka a pár dalších). Zákazníci to pocítí především v dražším osobním odběru, jelikož někteří si mohli dosud často vyzvedávat zboží v provozovně eshopu zdarma bez zbytečných nákladů na dopravu.

Připravte se na osobní odběr a nově evidované platby hotově

Provozovatelé tak musí do konce února zvážit, zda zruší ve svých online obchodech platbu hotově v místě své provozovny (nemají-li přímo kamenou prodejnu, kde by museli tržby evidovat tak, jako tak) nebo začít řešit jak případně hotovostní operace zaevidují. Plateb hotově při osobním odběru v eshopu nebývá mnoho, proto ve většině případů postačí nějaké free řešení typu fakturační systém s podporou EET a vedení pokladny/hotovosti.

Pokud máte plateb v hotovosti přeci jen více a nějaké řešení zdarma vám svým komfortem a možnostmi stačit nebude, pak můžete začít uvažovat o zakoupení nějakého pokladního systému. Doporučujeme řešení Dotykačka, které nakoupíte za dobrou cenu v našem internetovém obchodě.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.