Založení provozovny v aplikaci EET

Založení provozovny v aplikaci EET

Snadno ovladatelné EET pokladny pro obchody - po odečtení daně za 0 Kč

V minulých článcích jsem popsal detailně vyzvednutí autentizačních údajů k aplikaci EET na daňovém portálu a první přihlášení včetně změny hesla z obálky od finančního úřadu. Nyní se podíváme na založení provozovny, což je nezbytnou součástí základní konfigurace v aplikaci EET pro provoz evidence tržeb. Oznamovací povinnost o provozovnách je jednou z věcí, které musí splnit každý podnikatel, kterého se EET bude týkat. Po žádosti o autentizační údaje je to druhá záležitost, kterou byste měli provést před samotnou evidencí tržeb. Následně si vygenerujete certifikát, což si popíšeme už brzy také. Plnit informační povinnost pomocí informačního oznámení poplatníka daně je čtvrtou záležitosti, kterou je potřeba splnit a poslední je už samotná evidence tržeb.

Není provozovna jako provozovna

Na tomto místě je potřeba rozlišit provozovnu z titulu živnostenského zákona a provozovnu z titulu evidence tržeb. Ačkoliv já sám mám provozovnu dle živnostenského zákona v místě trvalého bydliště, podnikám a služby vykonávám v kanceláři mimo bydliště. Do aplikace EET si tak zanesu dvě provozovny. Ptáte se proč? Je to jednoduché.

Do aplikace EET zanášíte všechny provozovny, které jsou zdrojem evidovaných tržeb. Tj. pokud se otáčíte a máte příjmy z online podnikání, které Vám partneři proplácí přes PayPal, budete je evidovat na své sídlo (prakticky tedy na skutečnou provozovnu ve smyslu živnostenského zákona). Na své sídlo byste měli evidovat všechny tržby, které nejsou přímo svázané s konkrétním místem.

Pokud však ještě občas přijmu platbu od zákazníka hotově a to v místě své kanceláře, pak musím tržbu evidovat na provozovnu v mé kanceláři. A rozjedu-li ještě v roce 2017 internetový obchod, kde budu evidovat třžby placené kartou nebo přes GoPay, pak musím zanést do aplikace EET ještě virtuální provozovnu s URL adresou webových stránek mého nového eshopu.

Evidence provozoven na daňovém portálu vyžaduje záznam o adrese provozovny, převažující činnosti, stavu (aktivní, přerušená, zrušená), typu provozovny (stálá, mobilní, virtuální) a názvu provozovny (pouze pro Vaši orientaci). Založím si tak provozovnu doma, v kanceláři a časem virtuální provozovnu na doméně, kde postavím eshop. Stánkaři využití často mobilní provozovnu, kterou identifikuje registrační značka nebo jiná jednoznačná textová identifikace.

Důležité je číslo provozovny

Jakmile si založíte provozovny, poskytnete tím státu údaje o místech výkonu Vaší podnikatelské činnosti a místech, kde může docházet k příjmu evidovaných tržeb. Pro ukázku uvádím můj výpis na stránce přehledu aktuálních provozoven z aplikace EET. Veškeré údaje tam jsou veřejné a nemám tak potřebu nic skrývat.

Přehled provozoven v aplikaci EET

Co je pro Vás ovšem nejdůležitější je získané číslo provozovny. V uvedeném obrázku je to sloupec Číslo provozovny. Toto unikátní číslo v rámci jednoho poplatníka daně (tedy v rámci Vašeho přístupu do aplikace EET nebo chcete-li Vašeho IČ/DIČ) je potřeba uvádět na účtenkách, které na dané provozovně vystavíte a předáte státu/zákazníkovi.

Tj. máte-li například dvě prodejny nebo dva eshopy, pak založíte dvě provozovny a tržby budete evidovat jednotně ovšem vždy s uvedením patřičného čísla provozovny. Číslo provozovny tedy budete zasílat v datové zprávě správci daně a následně bude vytištěno i na účtence pro zákazníka.

Toť vše k provozovnám v rámci aplikace EET na daňovém portálu. Příště se podíváme detailně na žádost o certifikát pro EET a následnou zabezpečenou komunikaci se správcem daně. Certifikát je také potřebný pro konfiguraci Vaší registrační pokladny nebo EET aplikace, kterou využijete pro samotnou evidenci tržeb.

Autor

Ladislav Žák

Provozovatel internetového obchodu E-INSTALACE.CZ s nabídkou SAT, TV a ELEKTRO. Autorizovaný prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka, které doporučuje i původní tvůrce obsahu tohoto blogu Stanislav Puffler. Hledáte-li spolehlivé řešení pro maloobchodní kasy a pokladny s podporou EET, neváhejte se obrátit na prodejce Dotykačky přímo a to na telefonu +420 774 661 307 nebo emailu info@e-instalace.cz. Rádi Vám pomůžeme s výběrem optimálního řešení pro Vaši prodejnu.

8 komentářů u „Založení provozovny v aplikaci EET“

 1. Kolik provozoven musím mít v mém případě ?
  Mám jednu výdejnu/prodejnu a 2 eshopy bez online plateb.
  Zákazník může nakoupit bez objednávky na výdejně/prodejně. Nebo si může vyzvednout objendávku a zaplatit hotově z jednoho nebo druhého shopu.
  Podle mého, bych měl mít jednu provozovnu, jelikož veškerá platba proběhne na naší výdejně. Až budu mít online platby, tak budu muset registrovat oba shopy jako provozovnu. Je to tak správně ?

  1. Jiří, je to přesně tak. Jedna provozovna a to Vaše kamenná prodejna. Jakmile budete mít online platby/karty, tak přidáte virtuální provozovny eshopů.

 2. Zajímalo by mě, jak mám uvést provozovnu, když mám jen sídlo.. Ale na adrese sídla je opravdu pouze psané sídlo, ale žádná provozovna.. Prostě občas něco prodám, eet se mě týká, chtěl jsem uvést mobilní provozovnu, ale nemam auto respektive jeho RZ které bych tam uvedl. Tak vážně nevím…

  1. Petře, registrační značka slouží pouze jako příklad pro mobilní provozovnu typu TAXI, přepravce, TIR, autobus, pojízdná prodejna apod. Pokud máte mobilní provozovnu bez vozidla, lze ji identifikovat i jinak. Mobilní provozovnu lze jednoznačně identifikovat jak registrační značkou, tak i jinou jednoznačnou textovou identifikací, která obsahuje jasný popis lokalizace mobilní provozovny. Pro „semimobilní“ provozovny postačí textový popis lokalizace (zde je výjimka, lze měnit lokalizaci provozovny).

 3. Petře, mám eshop a občas jedu se stánkem na trhy. Musím mít dvě pokladny nebo můžu mít v jedné pokladně nastavené dvě provozovny. A ještě může kamarádka, které je výrobce a bude evidovat až od příštího roku, vzít na trh můj med, má ho v komisním prodeji ale bojí se, aby neměla problém.Děkuji

 4. Číslo provozovny je prosím číslo, které mi přidělili na živnostenském úřadě?

  1. Dobrý den, číslo provozovny získáte po přihlášení do Daňového portálu a po založení provozovny. Je to obvykle č.11

Komentáře nejsou povoleny.